Varlık Barışı Nedir? Nasıl Yararlanılır?

Daha önceki senelerde 2008, 2011, 2013 ve 2016 yıl isimli olarak çıkarılan kanunlar sonrasında yenilenen bir varlık barışı için çeşitli çalışmalar yapıldı. Önceki yıllarda yürürlüğe giren kanunlar kapsamında, hizmete sunulan varlık barışı yasası dahilinde vergi alınmıştı. Ancak son olarak yürürlüğe giren kanun kapsamında herhangi bir vergi alınmadan hizmet verilecek. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan ve güncel bir yapıya sahip olan yeni torba yasa tasarısı dahilinde kabul edilen vergisiz varlık barışı yasası çeşitli ek düzenlemelere sahip olarak karşımıza çıkıyor. Söz konusu bu yasa dahilinde geçerli olan tüm ayrıntıları detaylı bir şekilde ele alabilir ve gerekli bilgileri verebiliriz.

Yeni Varlık Barışı Yasası

Yenilenen varlık barışı kanunu dahilinde gerçek kişi ya da şirket kimlikleri kapsamında, yabancı ülkelerde bulunan para, menkul kıymet ya da diğer altın gibi sermaye piyasası araçlarının tamamını ya da bir kısmını Türkiye’ye getirmek isteyen kişi ya da kurumlar, 31 Kasım 2018 tarihine kadar ilgili banka ya da çeşitli aracı kurumlara beyanda bulunmak durumundalar. Bu beyan kapsamında Türkiye dışında sermaye piyasası araçlarına sahip olan kişi ya da kurumlar, varlık barışı kanunu kapsamında ilgili sermaye piyasası değerlerini ülkemize getirebilmektedirler. Önceki kanun düzenlemeleri dahilinde bu işlemlerin tamamı, vergi daireleri dahilinde yapılmaktaydı ve bu yol ile de ilgili vergiler kapsamında söz konusu işlem tamamlanmaktaydı. Bunun yanı sıra yenilenen kanun kapsamında yabancı ülkelerde alacağı bulunan ya da vadeli ve açık işlemleri bulunan kişi ya da kurumlar, ilgili beyanları sonrasında 1 sene kadar ek süre sahibi olabileceklerdir. Varlık barışı istenen belgeler ve diğer çeşitli detaylar için de ayrıca bir inceleme yapabilir ve gerekli bilgileri paylaşabiliriz.

İlk olarak söz etmiş olduğumuz bu yasadan yararlanarak yabancı ülkelerde bulunan sermaye piyasası araç değerlerini ülkemize taşımak isteyen kişi ya da kurumların, çeşitli belgelere sahip olarak başvuru yapmaları gerektiği yönünde bilgi verebiliriz. Bu kapsamda öncelikli olarak yurtdışında hangi ülkelerde söz konusu varlıklara sahip olunduğu yönünde bir açık beyan bildirimi düzenlenmelidir. Bu düzenlemenin nasıl yapılacağı ise ilgili banka ya da diğer aracı kurumlar bünyesinde, bireysel hizmet veren departmanlar dahilinde öğrenilebilmektedir. Aynı zamanda yabancı ülkelerdeki varlığın muhafaza, işleme ya da pozisyon işlemlerini yürüten aracı kurumlar ya da bankalar tarafından verilen onaylı varlık bildirim senetlerinin beyan edilmesi gerekiyor. Varlık barışı başvuru formu ise bankalardan direkt olarak elde edilebilecek olan ve ilgili alanlar doldurulduktan sonra, gerekli diğer belgeler ile bankaya ya da diğer aracı kurumlara verilmesi gereken bir form olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada yabancı ülkelerdeki yatırım piyasaları ya da diğer alternatif işlem piyasaları dahilinde açılan ve kapatılan tüm pozisyonların detaylı bir içeriğine sahip olan raporlar da başvuru yapılacak olan kuruma iletilmelidir. Bu belgelerin tamamını eksiksiz bir şekilde ve herhangi bir yanlış olmadan yerel bankalara ya da aracı kurumlara ileten kişi ya da kurumların, ilgili süre içerisinde yabancı ülkeler içerisinde bulunan varlıkları Türkiye’ye aktarılması işlemi gerçekleşecektir. Dolayısı ile de bu aşamada hangi sermaye piyasası varlıklarının söz konusu kanun dahilinde olduğunu da detaylı bir şekilde ele alabilir ve bu yönde de incelemeler yapabiliriz.

Varlık Barışı Kapsamına Giren Varlıklar

Söz konusu sermaye piyasası varlık barışı kanunu dahilinde ilk olarak para değerlerinin etkin bir şekilde Türkiye’ye aktarılabileceği yönünde bilgi verebiliriz. Bunun yanı sıra döviz, menkul kıymet olarak sayılabilecek değerler ve diğer sermaye piyasası araçları aktif olarak Türkiye’deki hesaplara aktarılabilecektir. Özellikle de sermaye piyasası araçları olarak tahvil, bono, hisse senedi, mevduat hesapları ve bunun gibi diğer çeşitli araçlar, direkt olarak Türkiye’de aktif olarak hizmet veren banka ya da aracı kurumlardaki kişisel hesaplara aktarılabilmektedir. Bu bağlamda varlığı kanaat verici düzeye sahip olan bir belge ile kanıt edilebilen taşınmazlar dahilinde arazi, arsa, bağımsız ve sürekli haklar, kat mülkiyeti dahilinde bağımsız bölümler gibi değerler de söz konusu kapsamdadır. Şirketlerin ortaklarına olan borçları da yine bahsetmiş olduğumuz yasa dahilinde  sayılmakta ve bu yönde de çeşitli çalışmalar kapsamında Türkiye içerisinde yerel düzeyde hizmet veren banka ve aracı kurumlar dahilinde bulunan hesaplara aktarılabilmektedir.Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)