Veraset İlamı Harcı 2018

Mirasçılık Belgesi adı altında da bilinen veraset ilamı vefat durumunda kullanılmaktadır. Hukuki bir terim olarak veraset ilamı ise; ölen bir kimsenin mirasçıları tarafından mahkeme aracılığı ile çıkartılan bir belge anlamına gelmektedir. Veraset ilamında bireyler vefat eden kişinin mirasçıları olduklarını ispat etmektelerdir.

Veraset İlamı Harcı Nedir?

                Veraset ilamı miras hukukunun en önemli kısımlarından birini oluşturmaktadır. Bu ilamda mirasçıların mirastan hangi oranda pay alacakları belirlenmektedir. Bu açıdan bakıldığında eğer ki olağanüstü bir durum gerçekleşmezse miras, veraset ilamına göre dağıtılmaktadır. Olağanüstü durumlardan kastedilen şey, murisin yani vefat eden bireyin bir vasiyet bırakması ve vasiyetinde mirasçılarına yönelik farklı oranlar vermesidir. Miras hukukunda en çok rastlanılan durum bu olmasına rağmen daha başka örnekler vermek de pekâlâ mümkündür.

Veraset İlamı Nereden Alınmaktadır?

Bu ilamı almanın ya da diğer bir deyişle veraset ilamı çıkartmanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Bireyler veraset ilamı için Sulh Hukuk Mahkemeleri’ne başvurabilmektedir. Mahkemeye başvuru gerçekleştikten sonra herhangi bir aksilik çıkmazsa veya sorun oluşmazsa veraset ilamı elde edilmektedir. Kişilerin sadece mahkeme tarafından istenilen belgeleri mahkemeye sunması gerekmektedir. Bu süreç biraz uzun olarak kabul edilse de garantili sonuçlar alınması nedeniyle tercih edilmektedir. Üstelik yakın bir tarihe kadar veraset ilamı almanın tek yolu da buydu.

Sulh Hukuk Mahkemeleri’nden daha kısa zamanda veraset ilamı çıkarttırmak isteyen kişiler noterlere de başvuruda bulunabilirler. Başvurudan sonra noter tarafından incelenen bilgiler eşliğinde kişinin mirasçı olduğuna ya da mirasçı olmadığına dair belge verilmektedir.

Veraset İlamı Harcı Nedir ve Ne Kadardır?

Devlet, gereksiz başvuruların önüne geçmek ve kurumların boş yere oyalanmasını engellemek için bu tip konularda belirli ücretler belirlemiştir. Veraset ilamı için istenilen harç her sene belli oranlarda değişiklik göstermektedir. 2018 yılı için açıklanan veraset ilamı harcının miktarı 136 TL’dir. Kişiler noter aracılığı ile veraset ilamı çıkarttırmak istiyorsa noterlere asgari olarak 136 TL ödemekle yükümlüdür. Kanunlar birden fazla veraset ilamı almak isteyenlere de kolaylık sağlamaktadır. Her ilam için 136 TL ödemek yerine iki ilana 153 TL ödeneceği bilinmektedir.Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)