Veraset ve İntikal İçin Beyanname Nasıl Verilir? Nereye Verilir? Hangi Belgeler Gereklidir?

Veraset ve İntikal İçin Beyanname Nasıl Verilir?  Ölüm olayı gerçekleştikten sonra yapılacak bir çok iş vardır.Bu işlerde öncelikler önemlidir.Özellikle resmi işlerde sürenin öenmi büyüktür.Süresinde yapılmayan iş ve işlemlerden dolayı ceza yememek için işlemlerin süresinde yapılması gereklidir.Bu yazımızda da ölen kişiler için veraset ve intikal vergisi beyannamesi nasıl verilir bu konuya değineceğiz.Beyanname nereye verilir? Nasıl doldurulur? Ne zaman verilir?Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesi Nereye Verilir?

Veraset ve İntikal İçin Beyanname Nasıl Verilir?  Ölüm olayından sonra yapılması gereken işlemlerden birisinin de, ilgili vergi dairesine veraset ve intikal vergisi beyannamesi vermek olduğunu söylemiştik.Peki ilgili vergi dairesi neresidir?Bu konuda yanlış bilinen bir konuya değinmekte fayda var.Veraset ve intikal vergisi beyannamesi, ölen kişinin ikametgahının bulunduğu vergi dairesine verilmesi gerekiyor.Yani yetkili vergi dairesi ikametgahın bulunduğu vergi dairesidir.Bazen kişi başka bir yerde yaşamasına rağmen ikametgahını taşımamış olabiliyor.Bu gibi durumda olan ölümden sonra o an yaşadığı vergi dairesi gidiyor.Bunlara dikkat etmek gerekir.Peki ölüm yurt dışında olmuşsa ne olacak?Böyle bir durumda ise ,yani ölüm yurt dışında olmuşsa ölen kişinin Türkiye’de yaşadığı en son yerin vergi dairesi yetkilidir.Yani beyanname buraya verilmelidir.

Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesinde Hangi Belgeler Olmalıdır?

Veraset ve İntikal İçin Beyanname Nasıl Verilir?  Veraset ve intikal vergisinin ilgili vergisine verilmesinde bazı evraklar olmalıdır.Yani beyanname doldurulduktan sonra bu belgeler de eklenmelidir.Peki bu belgeler nelerdir?

-Öncelikle veraset ilamının fotokopisi olmak zorundadır.Veraset ilamı sulh hukuk mahkemeleri veya noterden alınabilir.

-Bunun dışında,ölen kişinin tapuda malı varsa, tapudan takyidat kaydı alınmalıdır.Bu takyidat kaydında ölen kişinin üzerinde olan gayrimenkuller görünür.

-Bundan başka, tapudan alınan belge ile belediyeden emlak değerini gösteren belge alınmalıdır.Bu belgede tapunun değeri görünür.

-Ölen kişinin adına araç varsa aracın ruhsat fotokopisi de beyannameye eklenmelidir.

-Yine ölen kişinin bankada parası varsa bankadan alınacak yazı beyannameye eklenmelidir.

-Ayrıca, herhangi biri adına vekalet varsa vekaletin fotokopisi de beyannameye ek olarak eklenmelidir.

Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

Veraset ve İntikal İçin Beyanname Nasıl Verilir?  Veraset ve intikal vergisini doldurmak için bazı hususlara dikkat etmek gerekir.Öncelikle beyannamenin ön yüzündeki en üst tarafta ölen kişinin bilgileri yazılmalıdır.Ölen kişin TC kimlik numarası, adı , soyadı, nerede vefat ettiği ve ne zaman vefat ettiği gibi bilgiler yer almaktadır.Hemen altındaki kısımda ise, varislerin bilgileri yer alır.Varislerin TC kimlik numarası,adı,soyadı,yakınlık derecesi gibi bilgiler vardır.Ayrıca varislerin imzaları da burada atılır.Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta da varislerin imzalarının kendilerinin olmasıdır.Başka birisi imza atamaz.Ancak vekaleti olan varsa onun yerine imza atılabilir.Vekalet varislerden birine verileceği gibi, herhangi bir avukata da verilebilir.Avukata verilen vekalet varsa avukat imza atabilir.

Veraset Ve İntikal Vergisi Ne Zaman Verilir?

Veraset ve İntikal İçin Beyanname Nasıl Verilir?  Veraset ve intikal vergisinin verilme süresinde bir kaç farklı süre vardır.Bu süreler değişiklik gösterir.Ne zaman verileceği aşağıda belirtilmiştir:

-Ölüm  Türkiye’de meydana gelmiş ise ölüm tarihinden itibaren, mükelleflerin  Türkiye’de bulunmaları halinde dört, yabancı bir ülkede bulunmaları  halinde altı ay içinde,

-Ölüm yabancı bir memlekette meydana  gelmiş ise mükelleflerin Türkiye’de bulunmaları halindealtı, ölen kişinin  bulunduğu ülkede bulunmaları halinde dört, murisin bulunduğu ülke dışında yabancı  bir ülkede bulunmaları halinde sekiz ay içinde,

-Gaiplik  halinde, gaiplik kararının ölüm siciline kaydolunduğu tarihi izleyen bir ay  içinde, verilir. İvazsız intikallere ilişkin veraset ve intikal  vergisi beyannamesi; malların hukuken iktisap edildiği tarihi  izleyen bir ay içinde verilir.

Tapu Harcı Öderken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir Tapu Harcı Oranı ?

 

 2 Yorum "Veraset ve İntikal İçin Beyanname Nasıl Verilir? Nereye Verilir? Hangi Belgeler Gereklidir?"

  1. Pingback: Trafik Para Cezasında Erken Ödeme İndirimi Nasıl Olur?

  2. Pingback: Asker Eşine Yapılan Yardımlar Neler?Asker Ailelerine Maaş Ne Kadar

Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)