Vergi Affı Başvuruları Nereye Nasıl Yapılacak?

Vergi Alacaklarına Başvuru Tarihi. 2018 Vergi Affı Başvurusunu Nereye Yapabilirim? İnternet Üzerinden Vergi Affı Başvuru Nasıl Yapılır. Vergi Borcumu Taksit Yapabilirmiyim? Vegi Borcu Taksitlendirme. Vegi Affı 2018 Son Dakika Gelişmeleri.

Vergi affı yapılandırması kişilerin gerekli borçlarında bir düzenlemeyi söz konusu hale getirerek pek çok kişinin hem vergi cezalarında indirimi meydana getirmekte aynı zamanda da borçları taksitlendirerek onlara daha iyi şartları oluşturmayı amaçlayan bir kanun tasarısı olarak kendisinden söz ettirmektedir.

Vergi affı tüm vergi borçlarını kapsayan  Trafik cezaları, KYK borcu, emlak vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, Bağ-kur ve SGK prim borçları, askerlikle ilgili bakaya cezası gibi cezalar, RTÜK cezaları, köprü otoyol kaçak geçişlere dair cezalar, nüfus ile ilgili cezalar, çevre vergileri, idari para cezalarının tamamını kapsamaktadır. Gerekli talimatlar yerine getirilir ise faizlerin neredeyse tamamı silinmekle birlikte de kişiye uygun olarak bir taksitlendirme söz konusu hale gelerek pek çok kişiye daha çok seçenek sunulmaktadır. Bu seçeneklerin başında ise daha iyi şartlarda borç ödemesi planlaması aynı zamanda da vatandaş ile bakanlık arasında ki anlaşmazlıkları ortadan kaldırmak olarak değerlendirilebilmektedir.

Vergi Alacaklarında Başvuru Tarihleri

Vergi borcu bulunan kişilerin kısa süre önce gerekli koşulları yerine getirmesi ile birlikte bir başvuru sürecine girmeleri olağan bir durum iken başvuru tarihinin de açıklanması son derece önemli bir yere gelerek gündeme oturmuştur. Vergi alacaklarında 1 Mart tarihi ile birlikte son ödemeler gerçekleşmiştir. Bu durumda da en kısa süre içerisinde başvuru tarihi açıklanacaktır. Resmi gazetede yayımlanması beklenen bu süreç ile ilgili en kısa zamanda bir tarih söz konusu olmaktadır. E-devletin sitesinden bu tarih kamuoyuna en kısa süre içerisinde duyurulacaktır.

Vergi Affı Başvurusunu Nereye Yapabilirim?

Vergi borcu yapılandırma işlemleri için gerekli bir başvuru süreci gerekmektedir. Bu başvuruda gerekli belgeler ise şu şekildedir;

  • İnternet üzerinden vergi affı için başvuru yapacak kişilerin GİB’in İnternet sitesine erişim yapmaları gerekmektedir. Daha sonrasında ise TC Kimlik Numarası aynı zamanda da diğer kimlik bilgileriniz ile birlikte de borç durumunuzu da yazarak İnternet üzerinden başvuru gerçekleştirebilmektesiniz.
  • Ya da direkt olarak Gelir İdaresi Başkanlığına gerekli belgeler ( Borçlanma durumu, TC Kimlik Belgesi) ile birlikte başvuru gerçekleştirilebilmektedir.

Bu durumları gerçekleştiren ve vergi affından yararlanmak isteyen kişilerin en kısa süre içerisinde başvuru tarihinin açıklanması ile birlikte bu işlemi gerçekleştirmelidirler. Bu başvuru sürecinde işe kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli işlemlerden birisi de bilgilerin doğruluğudur. Bu bakımdan da her bir adımın gerek online ortamdan olsun ya da direk merkez odaklı olsun sürecin iyi değerlendirilmesidir. Bunun en temel sebebi ise vergi affından yararlanmak ile birlikte de pek çok kişi daha iyi bir şekilde borç ödemesini sağlayarak daha refah düzeyini yükseltilebilmektedir. Bu tamamen yapılandırmaya bağlı bir durum olarak gelişmektedir.

Vergi Borcu Ödenmez İse Ne Olur?

Borçlar bazı durumlarda her ne kadar niyet olsa dahi ortada bazı durumlardan dolayı da bu borç belirlenen tarihler arasında ödenmemektedir. Bu bakımdan da Vergi daireleri tarafında kademe kademe işlemler gerçekleştirilerek borç tahsis edilmeye çalışılmaktadır. Kişinini ilk karşılaşacağı durum ödeme emridir. Vergi dairesi tarafından bir ödeme emri gönderilir. Bu süreçte kişinin üstlenmesi gereken görev ise borcun ödeneceğinin bildirilmesi ya da borcun ödenememesi durumda kişinin mal varlığını beyan etmesidir. Bu süreçte ise kişi durumuna göre gerekli belgeleri ayarlamaktadır. Eğer tüm bu durumlarda da eğer borç ödemesi yapılmaz ise haciz işlemleri başlatılmaktadır. Haciz işlemlerinin başlaması ile birlikte kişiyi çok farklı bir süreç beklemektedir. Bu süreçte ise kişinin banka hesapları veya sahip oldukları menkul veya gayrimenkul mallarına el koyulur.

Vergi Borcuna Taksit Olur Mu?

Borç taksitlendirme bu işlemin en önemli çalışmalarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Vergi affının en temelinde yapılandırmanın olması bu işlemin taksitlendirilmesine olanak sağlamaktadır. Zor duruma düşen kişiler aynı zamanda da tahsis edilmesi gereken borcu ödeyemeyen kişiler 36 ay olarak taksitlendirilebilmektedirler. Ancak bu durumda da %12 gibi bir oranda faiz gündeme gelmektedir.

Taksitlendirme işleminin de başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmesi için öncelikli olarak yapılması gerekenlerden birisi de tecil ve taksitlendirme talep formunu eksiksiz doldurmaktır. Bu işleminde gerçekleştirilmesi için formun eksiksiz bir şekilde aynı zamanda da doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Daha sonrasında ise doldurulan bu form defterdarlıklara veya da vergi dairesine bu form iade edilerek işlem başlatılır.

 

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)