Vergide Uzlaşma Başvurularına Red

Maliye Bakanlığı, vergide uzlaşma yolunda önemli kararlar alarak pek çok kişiye sevindirici haber vermişti. Pek çok vergisi yüksek olan kişi ya uzlaşmaya gidecekti veya da vergilerinde belirli bir kısmı silinecekti. Ancak son elde edilen bilgilere göre 2017 yılında, vergi uzlaşma başvurularının %99 gibi gibi önemli bir kitlenin başvuruları reddedildi. Ancak vergi cezaları %97’luk bölümü reddedildi. Bu yıl ise geçen yıldan farklı olmak üzere daha az bir vergi affının gerçekleştiği yine Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan bilgiler arasında yer alabildi. 2017’de 18 uzlaşma başvurusu yapılmış idi. Ancak sadece 3 başvuru Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından ve Merkezi Anlaşma Komisyonu tarafının bir araya gelmesi ile birlikte kabul edilmiştir. Ancak vergilerde uzlaşmanın gerçekleşmesi için, birtakım unsurların olduğu ancak vergi indirimlerinin de kişinin beklentisini karşılamayacak miktarda olması pek çok kişinin beklentisini karşılamamıştır.

Uzlaşılan Vergide De İndirim Yapılmadı!

296.9 milyon gibi ciddi bir tutarın vergi cezası olarak kayıtlara geçmesi üzerine pek çok kişi cezada indirim aynı zamanda da uzlaşma yönünde ciddi bir adım attı. Ancak bir uzlaşmaya varılamamıştı. Uzlaşmaya gidilen rakamın ise 3.2 milyon olması da yine vergide indirimin söz konusu olmayacağı belirlenerek hiçbir indirim yapılmadı. Geçen yıl ise bu rakam 386.2 milyon gibi ciddi mir meblağ üzerinden bir başvuru yapılmıştı. . Ancak 11.1 milyonluk ceza 1.9 milyon lira gibi bir tutara düşürüldü. Bu unsurların yanı sıra hiçbir şekilde de indirim söz konusu olmamakla birlikte pek çok kişi uzlaşmadan ellerinde olumlu bir sonuç bulunmamakta idi.

Vergi Cezalarında İndirim De Azaldı

Komisyon; vergilerin %73 tutarında yani 57.9 milyon, cezalarında ise %84 yani 68.8 milyon uzlaşmaya yanaşmayarak reddetti. 21 milyon liradan 16.6 milyona bir düşüş, 38.5 milyon liradan ise sadece 6.7 milyon liraya indirilerecek ceza indirimlerinin ne kadar az olduğu da göze çarpan detaylar arasında yer almaktadır. Az indirimle birlikte de pek çok insan, vergi mahkemelerine başvuru gerçekleştirerek, dava açabilme hakkına da sahip olmaktadır. Bunun en temel sebebi ise Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi cezalarında komisyonun bu borcu silmeye veya indirmeye dair bir yetkisinin olmadığını belirterek kişilerin bu yönde bir beklentiye girmemesi gerektiğini de açıklamıştır.Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)