Yardım Nafakası Nedir? 2019 Yeni Nafaka Yasası Kapsamı

Yeni Nafaka Yasası 2019

Nafaka genel anlamı ile bir kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiye bakmadığı durumlarda yoksulluk söz konusu olacak ise yapılması gereken ve bağlanan bir yardım çeşidi olarak bilinmektedir. Yardım nafakası ise yardım edilmediği takdirde yoksulluk seviyesine düşmesi muhtemel kişilere sağlanan bir yardım çeşidi olarak bilinmektedir. Bu durumda da ergin bir çocuğa boşanma durumunda eğitim sürecinin sağlanabilmesi ve yaşamının daha kaliteli geçebilmesi açısında dava da talep edilebilen bir yardım olarak bilinmektedir.

Yoksulluk Nafakasını Nasıl Talep Edebilirim?

Boşanmalarda Nafaka Miktarı.Aileler boşanma durumlarında eğer bir çocuk ortada ise her ne kadar anne ile baba boşanmış olsa da birlikte çocuk masrafının karşılanması önemli bir durumdur. Bu sebeple de boşanma davası esnasında kişiler çocuk için bir nafaka talebinde bulunulması gerekmektedir. Eğer mahkeme durumunda bu yardımı talep etmeyen kişilerin yoksulluk nafakası alması muhtemel değildir. Bu durumlara rağmen bir nafaka talebi dilekçesi eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulur ise mahkeme bu durumu değerlendirmeye alacaktır. Daha sonrasında kısa süre içerisinde sonuçlanan bu talep ile birlikte çocuk için veya da eş için yoksulluk nafakası alınabilmektedir. Bu sebeple de mahkemeden önce mutlaka yoksulluk nafakası talebinde bulunulmalıdır. Daha sonrasında ise bu miktar açıkça belirtilmelidir.  Miktarın talebinde de karşı tarafın mesleki durumu aynı zamanda da gelir ve gider durumu son derece önem taşımaktadır.

Yoksulluk Nafakası Onaylanır İse Hangi Durumlarda Sona Erer?

Yoksulluk nafakasına hükmedildiği takdirde her ay düzenli bir şekilde ödenmesi gereken oldukça önemli bir işlemdir. Daha sonrasında ise bazı durumlarda bu sona erebilmektedir. Bunlar ise;

  • Alacaklı kişi ile yeniden bir evlenme durumu söz konusu olur ise borç kendiliğinden kalkmaktadır.
  • Taraflardan birinin ölümü ile birlikte nafaka kalkmaktadır.
  • Alacaklı taraf eğer daha sonrasında başka bir evlilik geçirir ise yine nafaka kendiliğinden kalkar,
  • Yoksulluk ortadan kalkar ise nafaka da kalkmaktadır.
  • TMK 176/4 gereğince eğer mali durumlar değişir ise, bu durumda da miktarın artması aynı zamanda da azalması söz konusu hale gelebilmektedir.

Bu durumların söz konusu olması ile birlikte de kolay bir şekilde yoksulluk nafakasına bir başvuru söz konusu hale getirmektedir.

2019 Nafaka Düzenlemesi Neleri Kapsıyor?

Yeni nafaka düzenlemesi evli kalma süresi, boşanan kadının yaşı, gelir durumu, kusur durumu, çocuk olup olmaması gibi kriterleri kapsıyor. Boşanan eşe ömür boyu nafaka ödenmesi konusunda ciddi değişikleri kapsayan yeni düzenleme yoksulluk nafakasına beş yıl sınırı konması üzerinde çalışmalar yapılıyor. Bu gün geçerli olan TCK 175. maddesinde; Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz^ ifadesi değiştirilerek maddede yer alan süresiz ibaresi kaldırılıyor. Ayrıca nafaka yasası 1019 düzenlemelerinde nafaka davalarında kusur derecesinin de çok daha önemli ve etkin hale getirildiği bir tasarı planlanıyor.Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)