Yeni Doğan Çocuk Parası Nasıl ve Nereden Alınır?

2018 Doğum Parası Başvuru.Yeni doğan çoçuk parası sorgulaması. Doğum Yardımı Ne kadar 2018. Yeni Doğan Bebek İçin Devlet Doğum Yardımı 2018. Doğum Parası Ne Kadar? Doğum Parası Nereden Alınır? Yeni doğan çoçuk parası almak için nereye başvurulur? Çoçuk parası kaç yaşına kadar ödenir? PTT Çocuk Parası Ne Zaman Yatar? Çocuk Parası Sorgulama Kaymakamlık.

Bir aile kurmak için hayatlarını birleştiren ailelerin daha iyi bir hayat seviyesine ulaşmak aynı zamanda da çocuklarına daha iyi bir yaşam sağlamak amacı ile devlet tarafından sağlanan birtakım yardımlara başvurma hakkına da sahip olmaktadırlar. Yeni doğan çocuk parası da devletin bebek için sunduğu haklardan birisi olarak bilinmektedir. Bu haktan yararlanabilmek adına birtakım unsurları eksiksiz bir şekilde yerine getirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde çocuk yardımı devlet tarafından sağlanmamaktadır.

Yeni Doğan Çocuk Parası Nedir?

Yeni doğan çocuk parası bir annenin sağlıklı bir şekilde dünyaya getirdiği bebeğinin daha iyi bir bakımda hayatına devam edebilmesi aynı zamanda da sağlıklı bir birey olması için annelere verilen bir yardımdır. Aynı zamanda çocuğa daha iyi bir gelecek hazırlanması için aileye taktim edilen bu yardım ile hem sağlık açısından hem de bakım açısından bebek daha iyi şartlarda büyüme imkanına sahip olmaktadır. Devlet bu yardımı her bir çocuk için farklı miktarlarda sağlamaktadır. Annenin doğum yapması ile birlikte gerekli süreç olumlu bir şekilde tamamlanır ise bu yardım belirlenen bir tarihten sonra alınabilmektedir.

Yeni Doğan Çocuk Parası Kimlere Verilir?

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yeni doğan bebeğin daha iyi şartlarda bakımının yapılabilmesi için hiçbir meslek sınırlaması olmadan bu yardımı yapmaktadır. Bunun yanı sıra SSK veya Bağ- Kur üzerinden en az 120 gün prim ödenmiş olması da yine başvuru kriterleri arasında yer almaktadır. PTT üzerinden anne üzerine yatırılan bu para sadece annenin çekebileceği bir yardım seçeneği olarak bilinmektedir.  Ancak bu paranın alınabilmesi için öncelikli olarak yeni doğan çocuk yardımı başvurusu yapması gerekmektedir. Doğum yardımının alınabilmesi için de bu bakımdan birtakım unsurlar söz konusu hale gelmektedir. Öncelikli olarak anne ve bebeğin sağ olması bu yardımın alınabilmesi için oldukça önemli bir kriter olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan anneler bu yardımdan yararlanabilme imkanına sahiptir. Yabancı anneler ise bu yardımdan yararlanamamaktadır.

Yeni Doğan Çocuk Parası Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yeni doğan çocuk yardımı alabilmek için öncelikli olarak TC kimlik bilgileriniz ile birlikte aynı zamanda da bebeğinizin TC kimlik bilgileri ile birlikte de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına veya Sosyal Hizmet Merkezlerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda bebeğin doğum belgesi de yine hastane tarafından sağlanmaktadır. bu belgeyi de edinmeniz ile birlikte başvuru sürecine giriş yapabilmektesiniz. Size verilen formu da eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız durumunda başvuru işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirme imkanına da sahip olmaktasınız. Eğer yurt dışında yaşıyorsanız Büyükelçilikler veya Konsolosluklar aracılığı ile de posta yolu kullanılarak başvuru gerçekleştirilebilmektedir. Kamu kurumlarında çalışan kişiler de çalıştıkları kurum üzerinden bu başvuruyu gerçekleştirme imkanına sahiptirler.

Yeni Doğan Çocuk Yardımı İçin Dilekçe Nasıl Doldurulur?

Bu yardımın alınabilmesi için öncelikli olarak çocuk yardımı dilekçesinin doldurulması gerekmektedir. Başvuruyu yapacak kişinin TC Kimlik numarasını adını ve soyadını yazması gerekmektedir. Bunun yanı sıra doğum yapan kişinin bilgileri de eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Eğer anne önceden başka bir çocuk için de yardım alıyor ise onun bilgileri almıyor ise çocuğun kişisel bilgileri de dilekçeye eklenmelidir. Tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmanız ile birlikte de parayı alacak olan annenin tüm bilgileri eklenmelidir. Bu dilekçeyi eksiksiz ve doğru bir şekilde yerine getirmeniz ile birlikte de gerekli şartlar oluşturulur ise yardım alma hakkına sahip olmaktasınız.

2018 Yılında Yeni Doğan Çocuk Yardımı Ne Kadar?

2018 yılına ilişkin kamuoyuna duyurulan yeni bir açıklama olmamakla birlikte  yeni doğan çocuk yardımı ücretlerinin eski ücretten devam edileceği bilinmektedir. Yeni doğan çocuk yardımı için;

  • Birinci çocuk için: 300 TL
  • İkinci çocuk yardımı için : 400 TL
  • Üçüncü çocuk yardımı için ise: 600 TL

yardım yapılmaktadır. Eski düzenin bu şekilde ilerletilmesi ile birlikte ikiz bebekler için 1000 TL’ye kadar da yardımın yapıldığı yine bilinen bilgiler arasında yer almaktadır.

Yeni Doğan Çocuk Yardımı Nereden Alınır?

Çocuk için alınan yardım PTT’ye adınız üzerine yatırılmaktadır. Parayı çekebilmeniz için ise, kendi kimliğiniz ile müracaat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde ödeme yapılmamaktadır. Bununla birlikte her ayın 8’i ile 14′ ü arasında doğum paraları yatırılmaktadır.

Okuyan Çocuk Parası Ne Kadar 2018? Nasıl Başvurulur?

2017 2018 Fakir Aile Çocuklarına Eğitim yardımı nasıl Alınır ?

Rapor Parası Ne Zaman ve Nereden Alınır?Rapor Parası 2018Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)