Yeni Kimlik Çıkarma İşlemleri Nelerdir 2018

KİMLİK KARTI NASIL ÇIKARTILIR?

2018 yılı ile birlikte “nüfus cüzdanları” yerine geçecek “yeni kimlik” başvurusunun nasıl yapılacağı, hangi evrakların gerektiğini tek tek yazımızda ele alacağız. Yeni kimlik çıkarmak isteyenler için gerekli olan belgeler neler? Yeni kimlik ücretleri ne kadar? Yeni kimlik çıkartma şartları nelerdir? Yeni kimlik çıkarma randevu işlemleri… Detayları yazımızda ele alacağız.

Eskiden İlçe Nüfus Müdürlüğünden kimliğimizi almak için müracat eder alırdık. Yeni sistemde T.C Kimlik Kartı almak artık biraz daha farklı. Randevu almanız gerekiyor. Randevu işlemi yapılmadan da yeni kimlik başvurusu yapılabiliyor lakin aşırı yoğunluktan ötürü size sıra gelmeme ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden işinizi riske atmak yerine randevu almak çok daha mantıklı olacaktır. İlçe nüfus müdürlüğüne başvuru işlemlerinizi yaptıktan yeni kimlik kartınız adresinize gelene kadar size geçici bir belge düzenlenir.

T.C Kimlik Kartı Randevusu nasıl alınır?

Yeni kimlik başvurusu yapmak isteyenler İçişleri Bakanlığına ait Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne ait olan https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr  sitesinden yada çağrı merkezinden randevu alarak Alo 199 randevu hattından randevunuzu alarak bağlı bulunduğunuz İlçe Nüfus Müdürlüğüne gidip yeni kimlik başvurusu işlemlerine başlayabilirsiniz.

2018 Yeni Kimlik Başvurusunu İlk Defa Yapanlar İçin İstenen Belgeler Neler?

Nüfus cüzdanı,sürücü belgesi, pasaport uluslararası aile cüzdanı, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belgelerden bir tanesi ve son altı ay içerisinde çektirmiş olduğunuz bir adet biometrik fotoğrafınızın olması yeterlidir.

Yeni Kimlik Başvurusu yapmak isteyenlerden 2018 yılı için 18,50 TL başvuru yaptığınız ilçe nüfus müdürlüğüne ödeme yapmanız gerekiyor.

Kimlik Kartları Kaybeden Ve Nüfus Cüzdanını Yenilemek İsteyenler İçin İstenen Belgeler Neler?

-Kimlik kartınızını kaybetmeniz veya değiştirmek istemeniz durumunda Nüfus Müdürlüğünün sisteminde bulunan fotoğrafınız altı ay öncesine ait değil ise ilgiliden son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet fotoğraf istenir ve biyometrik doğrulaması yapılarak kimlik kartı başvurusu alınır.
-Nüfus cüzdanı ibraz edilmemesi ve yerleşim yeri adresi bulunmaması halinde, yaptırılacak soruşturma sonucuna göre başvuru alınma işlemleri yapılır.
-Kimlik kartı başvurusu sırasında on beş yaşını tamamlamış kişilerin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınır.

-Kimlik kartınız kaybettiyseniz 2018 yılı için 37 TL başvuru yaptığınız ilçe nüfus müdürlüğüne ödeme yapmanız gerekiyor.

-Nüfus Cüzdanınızı yenilemek istiyorsanız 2018 yılı için 18,50 TL başvuru yaptığınız ilçe nüfus müdürlüğüne ödeme yapmanız gerekiyor.

Yeni Doğan Çocuğunuz İçin 2018 Yeni Kimlik Başvurusu İçin İstenen Belgeler Neler?

-Herhangi bir nüfus müdürlüğüne yapılan doğum bildirimlerinde kimlik kartı başvurusu alınır ve çocuk adına doğum nedeniyle kimlik kartı düzenlenir.
-Yurt içinde 30 gün, yurt dışında 60 gün içinde bildirilen doğum olaylarında veya 2828 sayılı Kanunun yetkili kıldığı kuruluş yetkililerince yapılan doğum bildirimleri sonucu düzenlenen kimlik kartlarından değerli kâğıt bedeli alınmaz.
-15 yaşını doldurmamış vatandaşlardan biometrik fotoğraf istenmez.

-Yasal süre olarak Türkiye için 30 gün, Yurdışı için 60 gün içinde İlçe Nüfus Müdürlğüne bildirilen bebeklerde 2018 Yeni Kimlik Başvurusu ücret ödemesi alınmayacaktır.

-Yasal süre içinde İlçe Nüfus Müdürlüğüne bildirilmeyen bebeklerde 2018 yılı için 18,50 TL başvuru yaptığınız ilçe nüfus müdürlüğüne ödeme yapmanız gerekiyor.

2018 Yeni Kimlik Ücreti Nereye Yatırılacak?

2018 Yeni kimlik ücretini başvuru aşamasında başvuru yaptığınız Nüfus Müdürlüğünde yer alan veznelere veya nüfus işlemlerini yapan personele yatırmanız gereklidir.Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)